Amphenol Aerospace Operations MS27466E17B99P
MS27466E17B99P picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E17B99P
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466E17B99P.pdf
Availability of MS27466E17B99P
QUANTITY
MS27466E17B99P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E17B99P
Internal Part NumberEIS-MS27466E17B99P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E17B99P
Related LinksMS27466, MS27466E17B99P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E17B99P Details Description
Related parts for MS27466E17B99P
RES SMD 20.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf