Amphenol Aerospace Operations MS27466E21B11S
MS27466E21B11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E21B11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E21B11S.pdf
Availability of MS27466E21B11S
QUANTITY
MS27466E21B11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E21B11S
Internal Part NumberEIS-MS27466E21B11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E21B11S
Related LinksMS27466, MS27466E21B11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E21B11S Details Description
Related parts for MS27466E21B11S
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM T 1 3/4 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC DUAL V-OUT 8BIT LP 8-UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-09VO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC PIN datasheet.pdf