Amphenol Aerospace Operations MS27466E23B55S
MS27466E23B55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E23B55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E23B55S.pdf
Availability of MS27466E23B55S
QUANTITY
MS27466E23B55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E23B55S
Internal Part NumberEIS-MS27466E23B55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E23B55S
Related LinksMS27466, MS27466E23B55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E23B55S Details Description
Related parts for MS27466E23B55S
TERM BLOCK PLUG 32POS datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC34B/AE34M/APK34B datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 6POS .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4 OHM 225W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SMT 6MM datasheet.pdf