Amphenol Aerospace Operations MS27466E25B61P
MS27466E25B61P picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E25B61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466E25B61P.pdf
Availability of MS27466E25B61P
QUANTITY
MS27466E25B61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E25B61P
Internal Part NumberEIS-MS27466E25B61P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E25B61P
Related LinksMS27466, MS27466E25B61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E25B61P Details Description
Related parts for MS27466E25B61P
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
5E7909 17W 24VDC 122 datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 16K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES NET MULT OHM SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 16TDFN datasheet.pdf
9POS F R/A .590 TY1 PI datasheet.pdf