Amphenol Aerospace Operations MS27466P25A61PA
MS27466P25A61PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466P25A61PA
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466P25A61PA.pdf
Availability of MS27466P25A61PA
QUANTITY
MS27466P25A61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466P25A61PA
Internal Part NumberEIS-MS27466P25A61PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466P25A61PA
Related LinksMS27466, MS27466P25A61PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466P25A61PA Details Description
Related parts for MS27466P25A61PA
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5.5MM 5.51" datasheet.pdf
CONN HDR 40POS VERT L-LATCH 10AU datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf