Souriau Connection Technology MS27466T11B35SC
MS27466T11B35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T11B35SC.pdf
Availability of MS27466T11B35SC
QUANTITY
MS27466T11B35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B35SC
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B35SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B35SC
Related LinksMS27466, MS27466T11B35SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T11B35SC Details Description
Related parts for MS27466T11B35SC
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLACK datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.95A 10 MOHM datasheet.pdf