Souriau Connection Technology MS27466T11B4SL
MS27466T11B4SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B4SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS27466T11B4SL.pdf
Availability of MS27466T11B4SL
QUANTITY
MS27466T11B4SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B4SL
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B4SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B4SL
Related LinksMS27466, MS27466T11B4SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T11B4SL Details Description
Related parts for MS27466T11B4SL
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.5A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf