Souriau Connection Technology MS27466T11B98PL
MS27466T11B98PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B98PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS27466T11B98PL.pdf
Availability of MS27466T11B98PL
QUANTITY
MS27466T11B98PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B98PL
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B98PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B98PL
Related LinksMS27466, MS27466T11B98PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T11B98PL Details Description
Related parts for MS27466T11B98PL
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf