TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T11F5HA
MS27466T11F5HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11F5HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T11F5HA.pdf
Availability of MS27466T11F5HA
QUANTITY
MS27466T11F5HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11F5HA
Internal Part NumberEIS-MS27466T11F5HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11F5HA
Related LinksMS27466, MS27466T11F5HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T11F5HA Details Description
Related parts for MS27466T11F5HA
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN TAB HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf