TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15B18JC
MS27466T15B18JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B18JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T15B18JC.pdf
Availability of MS27466T15B18JC
QUANTITY
MS27466T15B18JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B18JC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B18JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B18JC
Related LinksMS27466, MS27466T15B18JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15B18JC Details Description
Related parts for MS27466T15B18JC
FIXED IND 68UH 1.3A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 5C UNSHLD 600V datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
12000UF 16V 25,4X25 datasheet.pdf