TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15B35JB-LC
MS27466T15B35JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B35JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT
Datasheet Download
MS27466T15B35JB-LC.pdf
Availability of MS27466T15B35JB-LC
QUANTITY
MS27466T15B35JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B35JB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B35JB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B35JB-LC
Related LinksMS27466T1, MS27466T15B35JB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15B35JB-LC Details Description
Related parts for MS27466T15B35JB-LC
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 5.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 64POS R/A LO datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf