TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F18J-LC
MS27466T15F18J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F18J-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
MS27466T15F18J-LC.pdf
Availability of MS27466T15F18J-LC
QUANTITY
MS27466T15F18J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F18J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F18J-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F18J-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T15F18J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F18J-LC Details Description
Related parts for MS27466T15F18J-LC
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 24POS .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf