Souriau Connection Technology MS27466T15F18PL
MS27466T15F18PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F18PL
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS27466T15F18PL.pdf
Availability of MS27466T15F18PL
QUANTITY
MS27466T15F18PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F18PL
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F18PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F18PL
Related LinksMS27466, MS27466T15F18PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T15F18PL Details Description
Related parts for MS27466T15F18PL
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM RND RED FLUSH datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 324TFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE ASSY L200 TNCM TNCM datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
47000UF 16V 35X40 datasheet.pdf