TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F35PB
MS27466T15F35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T15F35PB.pdf
Availability of MS27466T15F35PB
QUANTITY
MS27466T15F35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F35PB
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F35PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F35PB
Related LinksMS27466, MS27466T15F35PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F35PB Details Description
Related parts for MS27466T15F35PB
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ VI SECURE datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 11.3MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV 15V 2A 30W DIN datasheet.pdf