Amphenol Aerospace Operations MS27466T17B26SLC
MS27466T17B26SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17B26SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27466T17B26SLC.pdf
Availability of MS27466T17B26SLC
QUANTITY
MS27466T17B26SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17B26SLC
Internal Part NumberEIS-MS27466T17B26SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17B26SLC
Related LinksMS27466T, MS27466T17B26SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T17B26SLC Details Description
Related parts for MS27466T17B26SLC
CONN HEADER PH TOP 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CABLE 8' BUTTON TO PROBE datasheet.pdf
CONN SOCKET .035-.045" .16" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf