TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T17F26HC
MS27466T17F26HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17F26HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T17F26HC.pdf
Availability of MS27466T17F26HC
QUANTITY
MS27466T17F26HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17F26HC
Internal Part NumberEIS-MS27466T17F26HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17F26HC
Related LinksMS27466, MS27466T17F26HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T17F26HC Details Description
Related parts for MS27466T17F26HC
IC MMIC AMPLIFIER SOT89 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-P-175-E1) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf