TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T17F26J-LC
MS27466T17F26J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T17F26J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS27466T17F26J-LC.pdf
Availability of MS27466T17F26J-LC
QUANTITY
MS27466T17F26J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T17F26J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T17F26J-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T17F26J-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T17F26J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T17F26J-LC Details Description
Related parts for MS27466T17F26J-LC
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1/2 1POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RELAY REPEAT CYCLE TWIN DIN datasheet.pdf
IC REG BST 5.1V 1.1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X1.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
680UF 20V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf