Souriau Connection Technology MS27466T19B32PL
MS27466T19B32PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19B32PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS27466T19B32PL.pdf
Availability of MS27466T19B32PL
QUANTITY
MS27466T19B32PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19B32PL
Internal Part NumberEIS-MS27466T19B32PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19B32PL
Related LinksMS27466, MS27466T19B32PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T19B32PL Details Description
Related parts for MS27466T19B32PL
CONN SOCKET 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A TIN .156 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 150POS DR TH datasheet.pdf