TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T19B32SC-LC
MS27466T19B32SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19B32SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT
Datasheet Download
MS27466T19B32SC-LC.pdf
Availability of MS27466T19B32SC-LC
QUANTITY
MS27466T19B32SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19B32SC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T19B32SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19B32SC-LC
Related LinksMS27466T1, MS27466T19B32SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T19B32SC-LC Details Description
Related parts for MS27466T19B32SC-LC
CONN RECEPT PIN .032-.046" .240" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 24K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-A-110-E1) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf