TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T19F32SC
MS27466T19F32SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19F32SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T19F32SC.pdf
Availability of MS27466T19F32SC
QUANTITY
MS27466T19F32SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19F32SC
Internal Part NumberEIS-MS27466T19F32SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19F32SC
Related LinksMS27466, MS27466T19F32SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T19F32SC Details Description
Related parts for MS27466T19F32SC
BATTERY PACK NIMH 9.6V 1500 MAH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ADM60T/AE60G/ADM60T datasheet.pdf
CONN MINI-D 20POS R/A RECPT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf