Amphenol Aerospace Operations MS27466T21B11B
MS27466T21B11B picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27466T21B11B.pdf
Availability of MS27466T21B11B
QUANTITY
MS27466T21B11B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11B
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11B
Related LinksMS27466, MS27466T21B11B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T21B11B Details Description
Related parts for MS27466T21B11B
SWITCH SLIDE DP6T 300MA 30V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 6POS datasheet.pdf
CBL TIE LCK ARRW MT NAT 7.8" datasheet.pdf