TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B11H-LC
MS27466T21B11H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B11H-LC.pdf
Availability of MS27466T21B11H-LC
QUANTITY
MS27466T21B11H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11H-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11H-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T21B11H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B11H-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B11H-LC
CONN RECEPT 55POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 52V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 TFT CLR SERIAL+USB BK 60M datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL datasheet.pdf