TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B11H-LC
MS27466T21B11H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B11H-LC.pdf
Availability of MS27466T21B11H-LC
QUANTITY
MS27466T21B11H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11H-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11H-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T21B11H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B11H-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B11H-LC
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B FEM 5V datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 6AWG POWER TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS SOCKET STR-OPEN 15M datasheet.pdf
IP67 SEALED PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SPLICE BUTT HEATER WIRE datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf