TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B11JC
MS27466T21B11JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T21B11JC.pdf
Availability of MS27466T21B11JC
QUANTITY
MS27466T21B11JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11JC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11JC
Related LinksMS27466, MS27466T21B11JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B11JC Details Description
Related parts for MS27466T21B11JC
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11POS SIDE 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC 6XSON datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.115A 180 MOHM datasheet.pdf
IC 137-1050MHX TXRX datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf