TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16PA-LC
MS27466T21B16PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B16PA-LC.pdf
Availability of MS27466T21B16PA-LC
QUANTITY
MS27466T21B16PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16PA-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16PA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B16PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16PA-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B16PA-LC
ENCODER 12MM ROTARY SW TOP ADJ datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR 2AXIS ROT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf