TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B41HC
MS27466T21B41HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B41HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T21B41HC.pdf
Availability of MS27466T21B41HC
QUANTITY
MS27466T21B41HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B41HC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B41HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B41HC
Related LinksMS27466, MS27466T21B41HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B41HC Details Description
Related parts for MS27466T21B41HC
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10UMAX datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V .2A PCB datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf