TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B41PB
MS27466T21B41PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B41PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T21B41PB.pdf
Availability of MS27466T21B41PB
QUANTITY
MS27466T21B41PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B41PB
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B41PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B41PB
Related LinksMS27466, MS27466T21B41PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B41PB Details Description
Related parts for MS27466T21B41PB
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
BODY PLUG BLK 0.630" ELASTOMER datasheet.pdf