TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F11P-LC
MS27466T21F11P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F11P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21F11P-LC.pdf
Availability of MS27466T21F11P-LC
QUANTITY
MS27466T21F11P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F11P-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F11P-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F11P-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T21F11P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F11P-LC Details Description
Related parts for MS27466T21F11P-LC
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TINT RCT RA PIP 5X6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 18CKT datasheet.pdf
IC MOTOR CTRLR PAR U-QFN4040-20 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 3PORT 56QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
SHAFT 400MM datasheet.pdf