TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F11PB
MS27466T21F11PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T21F11PB.pdf
Availability of MS27466T21F11PB
QUANTITY
MS27466T21F11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F11PB
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F11PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F11PB
Related LinksMS27466, MS27466T21F11PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F11PB Details Description
Related parts for MS27466T21F11PB
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/4" datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 3POS 5MM GRN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PLUG 19 ASY DELTA datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLK105L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf