TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F11PC-LC
MS27466T21F11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F11PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21F11PC-LC.pdf
Availability of MS27466T21F11PC-LC
QUANTITY
MS27466T21F11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F11PC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F11PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F11PC-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21F11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F11PC-LC Details Description
Related parts for MS27466T21F11PC-LC
CONN EDGECARD 90POS .050 SMD datasheet.pdf
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 10VSON datasheet.pdf
CAP CER 120PF 13KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
EVAL BOARD UPC8236T6N datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 835K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf