Amphenol Aerospace Operations MS27466T21F11PLC
MS27466T21F11PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F11PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27466T21F11PLC.pdf
Availability of MS27466T21F11PLC
QUANTITY
MS27466T21F11PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F11PLC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F11PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F11PLC
Related LinksMS27466T, MS27466T21F11PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T21F11PLC Details Description
Related parts for MS27466T21F11PLC
AC/DC CONVERTER 48V 180W datasheet.pdf