Amphenol Aerospace Operations MS27466T21F16PA
MS27466T21F16PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T21F16PA.pdf
Availability of MS27466T21F16PA
QUANTITY
MS27466T21F16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F16PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F16PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F16PA
Related LinksMS27466, MS27466T21F16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T21F16PA Details Description
Related parts for MS27466T21F16PA
BIT-BOX1-UH-RED-L datasheet.pdf
SW ROTARY 2DECK 125V NONSHORT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE CONN TWIN 3POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf