Souriau Connection Technology MS27466T23B21SA
MS27466T23B21SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B21SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T23B21SA.pdf
Availability of MS27466T23B21SA
QUANTITY
MS27466T23B21SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B21SA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B21SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B21SA
Related LinksMS27466, MS27466T23B21SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T23B21SA Details Description
Related parts for MS27466T23B21SA
IC LED Driver DC DC Regulator 550mA (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
ADM10T/AE10G/ADM10T datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 175MBPS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
418MHZ CHIP ANTENNA datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 15 OHM datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf