TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23B53BA
MS27466T23B53BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
MS27466T23B53BA.pdf
Availability of MS27466T23B53BA
QUANTITY
MS27466T23B53BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53BA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53BA
Related LinksMS27466, MS27466T23B53BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23B53BA Details Description
Related parts for MS27466T23B53BA
IDC CABLE - MSC40K/MC40G/MCF40K datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 16.393MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf