Amphenol Aerospace Operations MS27466T23B53P
MS27466T23B53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23B53P.pdf
Availability of MS27466T23B53P
QUANTITY
MS27466T23B53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53P
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53P
Related LinksMS27466, MS27466T23B53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T23B53P Details Description
Related parts for MS27466T23B53P
JUMPER-H1503TR/A3048V/X 12" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 75POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf