Souriau Connection Technology MS27466T23B53PA
MS27466T23B53PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23B53PA.pdf
Availability of MS27466T23B53PA
QUANTITY
MS27466T23B53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53PA
Related LinksMS27466, MS27466T23B53PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T23B53PA Details Description
Related parts for MS27466T23B53PA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
SMT TWEEZER TEST LEAD SET datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER UHS DUAL 6-MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf