Amphenol Aerospace Operations MS27466T23B53PD
MS27466T23B53PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23B53PD.pdf
Availability of MS27466T23B53PD
QUANTITY
MS27466T23B53PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53PD
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53PD
Related LinksMS27466, MS27466T23B53PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T23B53PD Details Description
Related parts for MS27466T23B53PD
CONN HEADER 26POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN FLAG RING 2AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 37MM datasheet.pdf