Amphenol Aerospace Operations MS27466T23B53PD
MS27466T23B53PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23B53PD.pdf
Availability of MS27466T23B53PD
QUANTITY
MS27466T23B53PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53PD
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53PD
Related LinksMS27466, MS27466T23B53PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T23B53PD Details Description
Related parts for MS27466T23B53PD
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN SLEEVE 40MM BLACK RUBBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 72IN datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 9POS 2.54MM datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf