TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23B53SC
MS27466T23B53SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B53SC
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T23B53SC.pdf
Availability of MS27466T23B53SC
QUANTITY
MS27466T23B53SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B53SC
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B53SC
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B53SC
Related LinksMS27466, MS27466T23B53SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23B53SC Details Description
Related parts for MS27466T23B53SC
RELAY OPTOMOS 120MA SPDT 8-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.6A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf