TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23B55JB
MS27466T23B55JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23B55JB
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T23B55JB.pdf
Availability of MS27466T23B55JB
QUANTITY
MS27466T23B55JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23B55JB
Internal Part NumberEIS-MS27466T23B55JB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23B55JB
Related LinksMS27466, MS27466T23B55JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23B55JB Details Description
Related parts for MS27466T23B55JB
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf