TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23F21JB
MS27466T23F21JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F21JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T23F21JB.pdf
Availability of MS27466T23F21JB
QUANTITY
MS27466T23F21JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F21JB
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F21JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F21JB
Related LinksMS27466, MS27466T23F21JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23F21JB Details Description
Related parts for MS27466T23F21JB
CONVERTR 15V CONVERTR 2.0A 36-75 datasheet.pdf
BUZ PIEZO 12V CIRC 26.3MM RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 33MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT TIN datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 75A 240VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf