Amphenol Aerospace Operations MS27466T23F53P
MS27466T23F53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F53P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23F53P.pdf
Availability of MS27466T23F53P
QUANTITY
MS27466T23F53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F53P
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F53P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F53P
Related LinksMS27466, MS27466T23F53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T23F53P Details Description
Related parts for MS27466T23F53P
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 45V 6A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.91K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf