TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23F55PA
MS27466T23F55PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F55PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23F55PA.pdf
Availability of MS27466T23F55PA
QUANTITY
MS27466T23F55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F55PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F55PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F55PA
Related LinksMS27466, MS27466T23F55PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23F55PA Details Description
Related parts for MS27466T23F55PA
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1501TR 4" datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 180X79MM 115VAC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS 500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf