TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B19J
MS27466T25B19J picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25B19J.pdf
Availability of MS27466T25B19J
QUANTITY
MS27466T25B19J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19J
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19J
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19J
Related LinksMS27466, MS27466T25B19J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B19J Details Description
Related parts for MS27466T25B19J
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf