Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B19SA
MS27466T25B19SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B19SA.pdf
Availability of MS27466T25B19SA
QUANTITY
MS27466T25B19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19SA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19SA
Related LinksMS27466, MS27466T25B19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B19SA Details Description
Related parts for MS27466T25B19SA
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DAC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf