Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B19SB
MS27466T25B19SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B19SB.pdf
Availability of MS27466T25B19SB
QUANTITY
MS27466T25B19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19SB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19SB
Related LinksMS27466, MS27466T25B19SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B19SB Details Description
Related parts for MS27466T25B19SB
IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 0.9V CMOS 4SOP datasheet.pdf
CONN SPRING 7POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 300 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1CH I2C 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 1% 10W datasheet.pdf