TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B19SC-LC
MS27466T25B19SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25B19SC-LC.pdf
Availability of MS27466T25B19SC-LC
QUANTITY
MS27466T25B19SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19SC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19SC-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T25B19SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B19SC-LC Details Description
Related parts for MS27466T25B19SC-LC
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO 64KX9 35NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf