TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B24HC-LC
MS27466T25B24HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B24HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
MS27466T25B24HC-LC.pdf
Availability of MS27466T25B24HC-LC
QUANTITY
MS27466T25B24HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B24HC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B24HC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B24HC-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T25B24HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B24HC-LC Details Description
Related parts for MS27466T25B24HC-LC
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf