TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B24S-LC
MS27466T25B24S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B24S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25B24S-LC.pdf
Availability of MS27466T25B24S-LC
QUANTITY
MS27466T25B24S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B24S-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B24S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B24S-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T25B24S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B24S-LC Details Description
Related parts for MS27466T25B24S-LC
DIODE ZENER 2.4V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
PELTIER MOD 30 X 3.3MM 6.0A INP datasheet.pdf
IC FPGA 576 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM datasheet.pdf