TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B29JA
MS27466T25B29JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25B29JA.pdf
Availability of MS27466T25B29JA
QUANTITY
MS27466T25B29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B29JA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B29JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B29JA
Related LinksMS27466, MS27466T25B29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B29JA Details Description
Related parts for MS27466T25B29JA
FIXED IND 1.6NH 700MA 40 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 231 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DATA LOGGING CABLE & SOFTWARE datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 35A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf